İzole Tatil

Son zamanlarda tüm dünya ile ülkemizi de etkileyen Covid-19 hızlı bir şekilde alışkanlıklarımızı değiştirmemize neden oldu. Artık bir çok eski alışkanlıklarımızı yapmıyoruz, belki de minimum seviyeye indirdik. Değişen bu dünyada yeni normallerimizi belirleme zamanımız geldi. Peki ya tatil alışkanlıklarımızı ne yapacağız?

Bir çoğumuz geçmiş yıllarda havalar ısınınca tatil için hayallere dalar dururdu. Bir kısmımız otellere, bir kısmımız da yazlıklara yönelirdik. Bu yeni dünyadaki tatil alışkanlıklarınız eskisi gibi mi olacak yoksa daha izole ve güvenli tatil alternatiflerine mi yöneleceksiniz?

İzole tatil aileniz dışında minimum kişiyle temas halinde olduğunuz tatildir. Çadırla kamp, karavan veya teknede tatil sizlere bu olanağı sağlayabilecek en uygun tatil çeşitleridir. Tekne tatilinin diğer tatillere göre avantajı ise kara ulaşımının daha az olduğu bakir koylarda yalnızca aileniz ile gerçek manada izole ve güvenli bir şekilde tatil yapabilmenizdir.

Bunu nasıl mı sağlıyoruz?

Dilerseniz önceden yollayacağınız kumanya listesini marina içindeki kurumsal yapıda olan supermarketten alıp, tekneye siz gelmeden önce yerleştirerek.

Online check in imkanı ile rezervasyonunuz yapıldığında, tekne kaptanına otomatik olarak tekne bilgilendirme formu ve tekneye ait ekipmanların çalışma şekillerini anlatan kısa görseller ile sağlıyoruz. Bunların haricinde eğer yine ek bilgilendirmeye ihtiyacınız olursa ekip arkadaşlarımız sizlere kişisel koruyucu ekipmanlarıyla beraber sizlere yardımcı olacaktır.

Tekneniz limandan ayrıldıktan sonra sizlere geriye sadece koylardaki ıssızlığın tadını çıkarmak kalacaktır.

Dezenfektasyon ve Temizlik

ULV Tekniği

U.L.V.’nin açılımı Ultra Low Volume olup havaya pülvarize şeklide dezenfektan sıvısını püskürterek ortamda aeorsol sisinin oluşmasıdır. ULV ile havaya püskürtülen zerrecikler 9 ile 49 mikron büyüklüğünde değişmektedir. Bu oluşan zerrecikler sayesinde hızlı ve oldukça uzun süreli bir müdahelede bulunuluyor. Uzun süreli etkili olmasının başlıca sebebi ise pülvarize olması sebebi ile mikron büyüklüğündeki partiküllerin normal bir spreyleme sonucu çıkan partiküllere göre havada asılı kalma süresinin çok daha uzun olmasıdır.

ULV Dünya Sağlık Örgütü tarafından da onaylanmış bir dezenfektasyon yöntemidir ve aynı zamanda da çevre dostudur. Sistem pülvarize olarak çalıştığı için de normal dezenfektasyon yöntemlerine göre oldukça efektiftir. Yani minimum ilaç ile maksimum temizlik elde edilir.

Dezenfektan

Soluduğumuz havanın bakteri ve virüslerden arındırılmış olması sağlığımız açısından önemlidir.  Dezenfektan olarak kullandığımız çözelti yüksek düzeyde dezenfeksiyon sağlayan yeni nesil anti-mikrobiyaldir. Bulunduğumuz ortama uygulandığında havayı tüm zararlılara karşı dezenfekte eder. Hastalıkların bulaşmasını önler. Zararlı olan bateri, virüs, mantar, spor, küf ve yosun gibi mikroorganizmaları yok eder. Dezenfektan tuz ve sudan üretildiğinden dolayı ekolojik ve doğal olup, Fenol, Aldehit, Alkol, Amonyum ve Parfüm içermez böyelece sağlığa her hangi bir zarar teşkil etmemektedir. Aynı zamanda bu çözelti T.C. Sağlık Bakanlığı’nın akredite ettiği bağımsız laboratuvarlar ve üniversitelerin mikrobiyoloji bölümleri tarafından onaylanmıştır da.

Kullanılan dezenfektan ürün biyosidal ürünlerin arasında oldukça hızlı ve daha geniş etki alanına sahiptir. Bunun başlıca nedeni ise yüksek redox (1200 mV) değeridir. Peki redox nedir? Redoks kelimesi İngilizcedeki reduction ve oxidation kelimelerinin kısaltılmasından elde edilmiş olup elektron alış-verişinin olduğu kimyasal tepkimeleri belirtmek için kullanılır. Bu elektron alış-verişi sayesinde mikroorganizmaları sadece kimyasal yoldan değil bizlere zararı olmayan fakat mikroorganizmaları etkileyem elektrik akımı yardımıyla da yok eder ve etkileşim süresi oldukça kısadır.

Aktif bileşenlerinin meta-stabilitesinden dolayı hiçbir mikroorganizma sürekli ya da uzun süreli direnç gösteremez ve direnç geliştiremez.

Temizlik

Tekneler her misafirimizden sonra bir sonraki misafirimize teslim edilmeden önce normal temizlik operasyonu haricinde U.L.V cihazları kullanılarak pülvarize dezenfekan sıvılarıyla dezenfekte edilmektedir. Kullanılan dezenfektan sıvısı tuz ve sudan üretildiğinden dolayı mutfak ekipmanları her ne kadar yüksek sıcaklıkta bulaşık makinesinde temizlense de yine de bu dezenfektan ile ayıca temizlenmektedir. Aynı şekilde teknenin kamaraları, tuvaletleri ve ortak alanlarındaki metal, polyester, ahşap, kumaş yüzeler kişisel koruyucu ekipmanı(vizör, maske ve koruyucu tulum) giyen temizlik personelimiz tarafından en ince detayına kadar temizlenir ve daha sonra pülvarize edilmiş dezenfektan sıvısı ile dezenfekte edilir.

Çamaşır

Misafirlerimiz tekneden ayrıldıktan sonra çıkan nevresim takımları ve havlular sanayi tipi makinelerde 80 derece sıcaklıkta 2 saat 15 dakika boyunca yıkanıp, 110 derecede 50 dakika boyunca kurutulmaktadır. Daha sonra yine sanayi tipi yüksek buhar kapasiteli ütülerde ütülendikten sonra dezenfekte edilip plastik paketlerle paketlenir ve ilk defa tekne içinde açılır. Kişisel koruyucu ekipman (vizör, maske ve koruyucu tulum) giyen temizlik personelimiz tarafından yerleştirilir ve ardından da U.L.V tekniği ile tekrardan dezenfekte edilip yeni gelecek misafirlerimize hazır edilir.

Ofis

Ekip arkadaşlarımız konu hakkında oldukça bilgili ve duyarlı olmalarına rağmen, Covid-19’un yayılma yöntemleri ve yayılmayı önleyecek önlemleri hakkında bilgilerini ve alışkanlıklarını tazelemek amacı ile düzenli aralıklarla eğitim verilmektedir.

Ekip arkadaşlarımız kendi özel araçları olanlar özel araçları ile toplu taşıma kullanmak durumunda kalanlar ise şirket servisimizce alınarak dış ortam ile minimum temas ile işlerine gelmektedir. Bunun haricinde ise her sabah işe başlamadan önce ateş ölçer ile arkadaşlarımızın ateşi kontrol edilmektedir.

Ofisimizde de teknekeri dezenfekte ettiğimiz gibi insan sağlığına zararı olmayan ham maddelerden üretilen dezenfektan çözeltisi sabit dezenfekte makinesi ile ofis ortamına verilmektedir.

Ofis içinde aynı anda çalışan sayımız azami olup bir birlerinden maksimum mesafede (sosyal mesafeden daha fazladır) oturmaktadırlar. Ekip arkadaşlarımız hem kendi sağlıkları hem de misafirlerimizin sağlıkları için kişisel koruyucu ekipmanları olan vizör, maskeyi sürekli olarak, gerektiği durumlarda da tek kullanımlık eldiven kullanmaktadırlar.